29 Aralık 2018 Cumartesi

VİNEGRET

Çok uzun zaman oldu blogla ilgilenmeyeli.  Genel olarak yemek yapmayı eskiye oranla azalttığım, yoğunluktan hep ezbere bildiğim yemeklere/tatlılara yöneldiğim ve zamansızlıktan yeni yaptıklarımın da fotoğrafını çekemediğim için buralara uğramaz oldum.
En son kızım arayıp "blogunu güncelle, ben de bakıp öğrenmek istiyorum" deyince, hazır çocuk heveslenmişken bu hasrete son vereyim dedim:)

Malum, iki gün sonra Yılbaşı sofraları kurulacak, bu aralar herkes tarif arayışında. Sadece Yılbaşı akşamı değil, her zaman sofralarınızın demirbaşı olabilecek bir salata tarifi vereyim dedim size. Bu salata Rus mutfağının vazgeçilmezlerinden vinegret. Pek de adıyla alakalı olmayan bir salata aslında. Zira ismini Fransızca "vinaigrette"den almış olsa dahi günümüzde üzümle, sirkeyle bir alakası kalmamış. Bazı rivayetlere göre, sirkeli-ayçiçek yağlı sosundan dolayı bu adı almış, ama son dönemde sirke de pek kullanılmıyor.  
Vinegretin çok versiyonu var - barbunyalı, bezelyeli, mantarlı, balıklı ve s.  Benim favorim açık ara barbunyalı/meksika fasulyeli olan.  
Salatanın dikkat etmeniz gereken birkaç noktası var: 1) sebze oranlarına dikkat edeceksiniz, çok yapacaksanız tarifteki oranlarla arttırın; 2) sebzeleri çok pişirmemeye dikkat edeceksiniz: 3) pancarın  tüm salatayı pembeye boyamasını istemiyorsanız, ayrıca doğrayıp sıvı yağla buluşturduktan sonra salataya ekleyeceksiniz; 4) yaptıktan en az 5-6 saat sonra tüketeceksiniz ki, tatlar birbirini tamamlasın. Bunlara dikkat ettikten sonra çok kolay bir salata....


                                                   MALZEME LİSTESİ 
Pancar - 2 adet
Patates - 2 adet
Havuç - 2 adet
Barbunya  (haşlanmış) - 2 bardak 
Lahana turşusu  - 100 gram
Kornişon turşu - 100 gram
Kırmızı soğan - 1 adet
(veya taze yeşil soğan)
Maydanoz - 1 demet
Dereotu - 1 demet
Tuz 
Karabiber 
Ayçiçek yağı - 200 ml 


                                                     HAZIRLANMASI 

2. Pancarı kabuklu  haşlıyoruz, soğuyunca kabuğunu soyup küçük küpler şeklinde doğruyoruz ve 2 kaşık ayçiçek yağı ile karıştırıyoruz. 
2. Barbunyayı önceden haşlıyoruz. Patates ve havucu dağılmayacak şekilde haşlıyoruz, küçük zar büyüklüğünde doğruyoruz. Turşuları ve yeşillikleri de küçük küçük doğruyoruz. Tüm sebzeleri geniş bir kabın içine alıyoruz, pancarları da ekliyoruz. 3. Tuz, karabiber, ayçiçek yağını karıştırıp (arzu edilirse bu aşamada sirke de eklenebilir) sebzelerin üzerine döküyoruz ve ezmeden güzelce karıştırıyoruz. Birkaç saat sonra keyifle yiyebilirsiniz:) 
Olay bu kadar:) Hiç yorum yok:

Yorum Gönder